Cine Lensler İle Fotoğraf Lensleri

Cine Lensler ile Fotoğraf Lensleri Arasında Seçim Yapmak

Profesyonel anlamda fotoğraf çekebilmek için doğru lens seçimi de yapmak gerekiyor. Elbette günümüzde gelişen teknoloji ile lens anlamında pek çok seçenek bulunmaktadır. Dolayısıyla ihtiyacınıza göre Cine Lensler mi yoksa Fotoğraf Lensleri mi tercih etmelisiniz sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız. İki lens arasındaki farklara bakarak kendiniz için en uygun objektife karar verebilir ve daha profesyonel çalışmalar yapabilirsiniz.

Cine Lensler Fotoğraf Üzerinde Mucizeler Yaratıyor

Film yapımcıları tarafından kullanılabilmesi için Cine Lensler tasarlanmıştır. Maddi açıdan oldukça pahalı olmasına rağmen sinema çekimleri için vazgeçilmez bir üründür. Kullanım alanları oldukça geniştir ve kaliteli görüntü çekmeye olanak tanır. Ayrıca video çekimlerini de optik tasarımları sayesinde devamlı hareketli ögeleri kusursuz kaydeder.

Cine Lensler Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir?

Cine lensler diğer bir adıyla sinema lensi; film yapımcılarına özel üretilmiş objektiflerdir. Kendilerine has optik tasarımları bulunmaktadır ve devamlı olarak hareket eden ögeleri olağan üstü video kalitesi ile çekebilirler. Optik dizayn, tasarım ve pek çok özelliklerine göre kaliteli video çekimine olanak tanır. Sinema sektöründe bu özellikleri ile öne çıkan bir lens objektifidir. Marka ve modeline göre servet değeri taşıyabilmektedirler ve oldukça kaliteli ürünlerdir. Ve özellikle Canon Eos 1d ve 5d serileri ile Cine Lensler ön plana çıkmıştır. Fotoğraf Lenslerine nazaran kullanım alanı olarak kısıtlaması yoktur. Gerek açık hava gerekse de bina içlerinde kaliteli çekim yapabilmektedir. Özellikle hareketli cisimler üzerinde görüntü kalitesinden ödün vermez.

Fotoğraf Lensleri Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar fotoğraf lensleri nedir sorusunu yöneltmektedir. Bu noktada lenslerin görüş açısına nasıl etki ettiğini bilinmesi gerekmektedir. En basit tanımı ile lensin mm değeri arttıkça görüş açısı daralacaktır. Cine Lensleri bu lenslere göre daha kaliteli içerikler kaydedebilmektedir. Ayrıca hareketli objeleri kayıt altına almakta da pek çok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle film ve sinema yapımcıları genellikle sinema lenslerini tercih etmektedir ve sadece fotoğraf için bu lensleri kullanmaktadırlar.

Cine Lensleri ile Fotoğraf Lensleri Arasında Ayrıcı Özellikler

Canon 50 MM Fotoğraf Lensleri ile aynı odak uzaklığına ve benzer diyafram değerine sahip Canon CN-E 50 MM Cine Lensleri modelini karşılaştıralım. Bu modelleri araştırdığınızda aralarında çok büyük bir fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Peki bu fiyat farkının oluşmasını sağlayan ayırıcı özellikler nelerdir?
• Sinema Lensleri belirgin ölçüde daha büyük ve daha ağırdır. Çünkü tüm hava şartlarında kaliteli bir çekim olanağı sağlamaktadır. Film çekimlerinde saatlerce kullanılması için destekleyici aparatlar kullanılmaktadır.
• Fotoğraf lensleri daha küçük boyutlarda ve hafif üretilmektedir. Hava koşullarının tamamına dayanıklı değildir. Ayrıca film çekimi için uzun süreli kullanım sağlamaz. Hareketli objeleri almakta çok başarılı değildir.
Cine Lensler hem optik kaliteleri hem kullanım kolaylığı açısından normal fotoğraf lenslerinden daha ileri objelerdir. Buna bağlı olarak çekimleri de daha kalite olmaktadır.
• Bu iki lens arasında fiyat farkı oldukça fazladır. Bu nedenle cine diye adlandırılan ürünler artık satın alımından çok kiralama yoluna gidilmektedir.
• Lensler arasında çok büyük bir teknolojik farklılık bulunmaktadır. Fotoğraflar için üretilen lenslerde optik elemanların yapısından dolayı oluşan eğilmeler vardır. Bunun yanı sıra eğilmeler distorsiyon olarak adlandırılmakta ve birçok geniş açılı fotoğraf lensinde gözle görülür bir distorsiyon oluşumu bulunmaktadır. Sinema için kullanılan lenslerde ise distorsiyon oran daha azdır, bu nedenle de daha çok tercih edilmektedirler.

anasayfamıza erişmek için tıklayınız: Kargo Takip